Exkurze na letiště Ruzyně

LetadylkaČas od času je možné udělat si exkurzi na letiště, detaily jsou na webu. Oba nás to lákala, tak jsme jednoho dne v únoru vyrazili. Sraz zájemců byl na terminálu tři. To je ten pro VIP a privátní lety. Vede k němu extra silnice, jiná než ta k terminálům 1 a 2. Terminál 3 je taková pěkná malá hala s prostorným a prázdným parkovištěm zadarmo.
Při příchodu se každý musel ohlásit na recepci a ukázat občanku, ze které si služba opsala údaje. Modely letiště a letadýlek ve fotogalerii jsou právě z recepce.
Když bylo všem formalitám učiněno zadost, objevila se průvodkyně, nasedli do autobusu a vyrazili. Zatímco nás vezli na letištníCargo plochu, dozvěděli jsme se něco o historii letiště. Pak jsme dojeli na letištní plochu mezinárnodních letů, takovou tu co každý zná, je vidět z oken terminálů 1 a 2. Měli jsme štěstí, zorvna na ploše bylo obrovské čínské cargo letadlo. Boiing 757 vypádá samostatně obrovsky, ale když jsme ho pak viděli vedle toho čínského cvalíka, vypadal jako Boing baby. Později jsme ho vyděli startovat, ale to už tak impozantní nebylo, prostě se rozjel a vzlétl.
Zajímavé pak bylo jezdit po letišti autobusem, protože pro něj byly dráhy přeci jen přerostlé. Ale pozor, mají to tam pečlivě rozdělené na dráhy pro letadla a dráhy pro vozidla. Řidič nám říkal, že se velice přísně dbá na to, aby vozidla jezdila jen tam, kde mohou, a když by se řidič splete, tak je bez milosti propuštěn.
Pak jsme si jeli prohlídnout původní budovu letiště a dráhu z roku 1937 hasičskou základnu. Ta je moderně vybavená a má dohodu s pražskými hasiči, že když by bylo potřeba, tak jim mohou pomáhat na té straně řeky, kde je letiště.
Po hasičích nás odvezli zpátky na terminál tři a byl konec. Přestože co jsem viděl se mi líbilo, byl jsem trochu zklamaný. Vůbec nás nepustili do zákulisí letiště jako takového. Já jsem si třeba přál hodně vidět odbavování zavazadela, ale tam je prý vstup přísně zakázán. Blbí teroristi.